Elazığ’dan Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivaline katılan ekipler farklı kategorilerde Türkiye ikinciliği ve Türkiye üçüncülüğü kazandı.

21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanında 4'üncüsü gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji festivalinde Elazığ’dan katılan takımlar 200 Bin yarışmacı arasında dereceler kazandı.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ

Fırat Üniversitesi İpekyolu Ekibi orta irtifa roket kategorisinde Türkiye ikincisi olurken, en iyi takım ruhu ödülünün de sahibi oldu.

Fırat Üniversitesi Uçan Andalar Takımı sürü İHA kategorisinde Türkiye üçüncüsü oldu.

İHA kategorisinde Gökyüzünün Mühendisleri takımı en iyi takım ruhu ödülü aldı.

Fırat Üniversitesi’nden katılan 5 diğer proje ise bir birincilik ödülü, üç ikincilik ödülü ve bir üçüncülük ödülü kazandı.

FÜ tarafından hazırlanan projelerden,

“Elektrikli Meme Başına Anstiseptiğe Daldırma Aparatı” yarışmada 1.

“EMG Sinyalleri İle Davranışsal Biyometrik Tabanlı Kişi Tanıma Ve Kişinin El Hareketleri İle Kişiye Özel Biyometriksel ID Oluşturulması Yöntemi” 2. Oldu

“Optikbank Aralığı Kızılötesi Fotodiyot” 2. Oldu

“Oled Karakterizasyon Cihazı” 2. Oldu

“Sadece Monoküler Kamera Kullanan Yapay Zeka Tabanlı Görsel Bir Derinlik Algılama, Eş Zamanlı Konumlandırma Ve Haritalandırma Yöntemi Ve Sistemi” 3. oldu

 

 

ELAZIĞ BELEDİYESİ

Elazığ Belediyesi drone kategorisinde Savaşan İHA projesi ile Türkiye üçüncüsü oldu.

ELAZIĞ OSB

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı Tasarım ve İnovasyon Merkezinin AR-GE bölümünde Fırat Üniversitesi öğrencilerinin İsmet Özen liderliğinde yapmış olduğu TRoket yüksek İrtifa kategorisinde Türkiye üçüncüsü oldu.