Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman deprem sonrası yapılan çalışmalar hakkında konuştu. Toraman, deprem sonrası vatandaşlara toplamda 820 Milyon’un üzerinde yardım yapıldığını dile getirirken şu ana kadar anahtarlarını teslim alan vatandaşların sayısının 14 bin 310 olduğunu söyledi.

24 Ocak 2020’de 6.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, Elazığ’da 37 Malatya’da ise 4 vatandaş hayatını kaybetmişti. 1466 Vatandaş ise depremde yaralanmıştı.

Depremin 2. Yıl dönümü olması sebebiyle açıklamalarda bulunan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, 30 gibi kısa bir sürede geçici barınma merkezlerinin hazır hale getirildiğini kaydetti. Toraman, “Önce çadır kentler oluştururken hakikaten dünya da örneği az olabilecek bir süratle depremden 30 gün geçici barınma merkezleri konteyner kentleri tesis etmiş bulunuyoruz” dedi.

 

 

Vali Toraman şu ana kadar Elazığ’da yapılan yardımların toplamda 820 Milyonun üzerinde olduğunu açıkladı. Toraman, “Şuana kadar vatandaşımıza doğrudan yapılan ayni ve nakdi yardımların toplamı 820 Milyonun üzerinde” diye konuştu.

 

 

“BUGÜN İTİBARİ İLE ELAZIĞ’DA 24 BİN 479 VATANDAŞIMIZ HAK SAHİBİ”

Yapılan konutlara da değinen Vali Toraman, kurumların deprem sonrası olağanüstü bir gayretle konutları inşa ettiklerini vurguladı. Toraman şu ana kadar 14 bin 310 vatandaşın anahtarını teslim aldığını söyledi. Toraman, “İçişleri Bakanlığımız, Toplu Konut idaresi, AFAD Başkanlığımız olağanüstü gayret göstererek yeni yerleşim alanlarında, yeni mahalleler oluşturarak, yeni yaşan alanları oluşturarak konutları da inşa ettiler. Bugün itibari ile Elazığ’da 24 Bin 479 vatandaşımız hak sahibi. Şuana kadar konutuna taşınan anahtarını teslim alıp taşınan vatandaşlarımız 14 Bin 310 seviyesinde. Peyder pey bu sayı artarak devam ediyor” ifadelerini kullandı.