Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunuyor.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Kabine Toplantısı gerçekleştirdi. Kabine, saat 15.26'da bir araya geldi. Toplantı 2 saat 40 dakika sürdü.   Dünkü Bilim Kurulu toplantısında önlemlerin sıkılaştırılması için alternatifli senaryolar üzerinde duruldu ve çeşitli seçeneklerin olduğu öneriler kabineye sunuldu.

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şöyle;

Milletimizin ve tüm İslam aleminin bugün ilk orucunu tuttuğumuz ve ilk iftarını yapacağımız Ramazan-ı şerifini tebrik ediyorum. Müslümanlar olarak bu ayın her gününü ibadet ve arınma dışında yardımlaşma fırsatına dönüştüreceğimize gönülden inanıyorum. Dünyanın neresinde bir kalbi buruk gözü yaşlı sıkıntı içinde bir masum bir mağdur varsa hepsinin de Ramazan ayı hürmetine refaha kurtulaşa kavuşması için dua ediyoruz.

TÜRK KONSEYİ

Son Kabine toplantımızdan bu yana diğer çalışmalarımızın yanı sıra ülkemiz açısından önemli bir dizi uluslararası toplantılara katıldık. Türk Konseyi'ne katılmak isteyen çok sayıda ülke bulunuyor. Artık bu oluşumu uluslararası bir örgüt haline getirmemiz gerektiğini görüyoruz.

Türk Konseyi bünyesinde kurulan çok sayıda yapı ile üzerinde çalışılan vizyon belgesi, çok daha güçlü bir kurumsallaşma ihtiyacını ortaya koyuyor. Salgın şartlarının el vermesi halinde kasım ayında Türkiye'de ev sahipliği yapmayı planladığımız 8. Olağan Zirve'de bu doğrultuda somut adımları atacağız.

AVRUPA BİRLİĞİ

Türkiye Avrupa Birliği ile ilişkilerinde daima şaffaf olmuştur. AB'ye tam üyelik için gerekli şartları birer birer attık. Bizden sonra başvurduğu halde hızla birliğe üye yapılan ülkelerin çok önünde olduğumuz bir gerçektir. Biz hala Avrupa Birliği tam üyelik hedefine ve taahhütlerimize bağlıyız. Avrupa Birliğinden tek talebimiz, üyeliği kabul edilen diğer ülkelerle aynı süreçlere ve uygulamalara tabi tutulmamızdır. Avrupa ülkelerinde salgın sürecindeki toplumsal kargaşalara verilen tepkiler, Türkiye'ye yönelik çifte standardı gözler önüne sermiştir.

14 GÜNLÜK KISMİ KAPANMA UYGULANACAK

Ramazan ayının ilk 2 haftasında tedbirleri sıklaştırarak kısmi kapanmaya geçiyoruz bu kapsamda;

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlanması devam edecek. Hafta içi kısıtlama saatleri ise akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellendi.

Kısıtlama saatlerinde zorunlu haller dışında şehir dışına çıkmak yasaklandı.

65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşların şehir içi toplu ulaşıma binmesi yasaklandı.

8. ve 12 sınıflar ile eğitim öncesi eğitim kurumları dışındaki kurumlar uzaktan eğitim yapacak.

Yeme içme hizmeti veren işletmeler faaliyetlerine bayram sonrasına kadar ara verecek.

Lokantalar ramazan boyunca belirtilen saatlerde sadece paket servis yapabilecek.

Kına ve benzeri etkinliklerin hepsi bayram sonrasına kadar yasaklandı.