Çiftçilerin Geçerli Olan Tapu Kayıtları Üzerinden İptal Edilen İzinleri, Tekrar Geçerli Olacak. Suistimallerin Önüne Geçilebilmesi Adına Sıkı Tedbirler Alınacak Olurken, Adres Güzergâhının Dışına Çıkan Çiftçilere, Cezai İşlem Uygulanacak.

Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi, HBS Belgesi, AKS Belgelerinden herhangi birisini yanına alması kaydıyla çiftçiler 1. Derece akrabalarını veya çalıştıracakları işçiler ile birlikte gidecekleri güzergâh üzerinde olmak şartıyla İl/İlçe içerisinde beraber seyahat edebileceklerdi.

Ama geçtiğimiz gün çiftçilerin tam kapanma öncesinde geçerli olan tapu kayıtları üzerinden verilen izinlerin tamamı, yapılan suiistimaller neticesinde iptal edilmişti. Vatandaşlar ise alınan bu karara tepki göstermişti.

Bütün bu gelişmelerin ardından Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantısında, üretimin devam edebilmesi adına yeni kararların alındığı öğrenildi.

Üretim noktasında aksama yaşanmaması ve bağ, bahçe ve tarlasına gitmesi gerekenlerin yine 1. Dereceden yakınlarının üzerine kayıtlı ya da kendilerine ait tapular ile güncel ikamet adresini beyan ederek ve sadece o adresle sınırlı kalmak suretiyle, çiftçilere izin verildi.

Tekrar suiistimal yaşanmaması için adres güzergahının dışına çıkıldığı takdirde, cezai işlem uygulanacağı da edinilen bilgiler arasında yer aldı.