Milyonlarca Müslümanın beklediği üç aylar başlıyor. Recep, Şaban ve Ramazanı içine alan aynı zamanda Regaip, Miraç, Berat kandilleri ile kadir gecesi gibi özel geceleri de kapsayan üç aylar 23 Ocak Pazartesi günü başlayacak

Üç Aylar 23 Ocak Pazartesi günü başlıyor.

İslâm dünyasında her yıl manevî bir iklimin hüküm sürdüğü ve ramazan bayramıyla sona eren üç aylar, Müslümanlara dinî hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunmaktadır. Üç ayların faziletine dair Hz. Peygamber’den nakledilen rivayetlerin yanı sıra dinî kültürde mübarek sayılıp kutlanan Regaib, Mi‘rac, Berat ve Kadir gecelerinin bu aylarda yer alması üç aylara ayrı bir önem verilmesine, ibadet, dua, zikir ve hayırlı işlerle daha fazla meşgul olunarak dinî duyarlılığın daha yoğun olarak yaşanmasına zemin hazırlamıştır. Ancak hadis âlimleri Receb ve Şâban aylarının fazileti hakkında kaynaklarda mevcut rivayetlerin çoğunun uydurma, önemli bir kısmının zayıf olduğunu ifade etmektedir.

 

 

Receb-i Şerîf ayına girildiğinde her yeni başlangıçta olduğu gibi işe tevbe ve istiğfâr ederek geçmişi silip bu mukaddes mevsime geride bırakılan seneler için pişmanlık; gelecek için kararlılık esasına uygun bir başlangıç yapılmalıdır.

Peygamber efendimizin yapılan duaların red olunmayacağını müjdelediği geceler arasında gösterdiği recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecede Regaip kandili idrak edilecek.

Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi gibi özel gecelerin idrak edildiği üç aylarda, oruç tutma, Kur'an-ı Kerim okuma ve sadaka verme gibi ibadetlerin daha çok yapılması tavsiye ediliyor.

3 aylar, 2023 yılında Receb ayının ilk günü 23 Ocak günü başlayacak.3 ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk manevi günü olan Regaib Kandili ise 26 Ocak Perşembe günü gerçekleşecek. Miraç Kandili 17 Şubat Cuma günü, Berat Kandili ise 6 Mart pazartesi günü idrak edilecek.

2023 Ramazan ayı ise 23 Mart'ta başlayacak. Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi olan 17 Nisan'da idrak edilecek ve Müslümanlar 21 Nisan'da Ramazan Bayramı'nı karşılayacak.

 

 

 

ÜSTÜNDAĞ: “ÜÇ AYLAR RABBİMİZİN AFFINA YÖNELDİĞİMİZ BİR ZAMAN DİLİMİDİR”

Elazığ İl Müftüsü İrfan Üstündağ, 23 Ocak Pazartesi günü başlayacak olan üçaylar ve 26 Ocak Perşembe günü de idrak edilecek Regaib kandili için bir mesajı yayımladı. Üstündağ, Üçayların ve Regaip kandilinin önemine değinerek Müslümanların birlik-beraberliğine; insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını temenni etti. Üstündağ,  “Manevi hayatımızda büyük bir yeri olan üç aylara kavuşmanın sevinç ve heyecanı içerisindeyiz. 23 Ocak Pazartesi günü Recep ayını, 26 Ocak Perşembe günü de Regaib kandilini idrak edeceğiz. Recep ayı ve Regaib kandili ile birlikte rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş olacağız. Bu aynı zamanda oruç ve Kur’an ayı Ramazana yaklaştığımızın işaretidir.  Regaib, yönelişlerimizi sorgulayan ve her türlü Rağbetimizi rabbimize ve Peygamber Efendimize yöneltmemiz gerektiğini hatırlatan bir gecedir.  Recep, Şaban ve Ramazan’dan oluşan Üç aylarla birlikte bir yandan rabbimize ibadet edip O’na yaklaşacağız diğer yandan da yaptığımız iyiliklerle insanlarla bağlarımızı geliştirip kardeşliğimizi pekiştireceğiz. Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette vaktin önemine dikkat çekerek onu iyi bir şekilde değerlendirmemizi istemektedir. Zaman bizim tükenmekte olan ömür sermayemizdir. Vaktin kendisi değerlidir. Ancak bazı zamanlar, üzerlerinde cereyan eden önemli olaylar ve ihtiva ettikleri anlamlar sebebiyle farklı değere sahiptir. Kur’an-ı Kerim’de Ramazan ayı ve Kadir Gecesinin kıymetine dikkat çekilmiştir. Peygamber Efendimiz “Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur” şeklinde dua ederek üç ayların değerine dikkat çekmiştir. Üç aylar yaratılış gayemizi, kulluğumuzu, görev ve sorumluluklarımızı yeniden gözden geçirip, ruhumuzu karartan düşünce ve davranışlardan uzaklaştığımız, hayatımızın muhasebesini yaptığımız, rabbimizin affına yöneldiğimiz bir zaman dilimidir.  Üç aylarda Tövbe, istiğfar, dua ve ibadetlerimizle rabbimize yönelmeli, yapacağımız hayır ve hasenatla kardeşlerimizle aramızdaki bağları kuvvetlendirmeliyiz.  İdrak ettiğimiz mübarek üç ayların ve gecelerin başta aziz milletimiz olmak üzere Müslümanların birlik-beraberliğine; insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını yüce mevlamdan temenni ediyorum” dedi.