Elazığ’da Tesadüfen eski eşyaları toplamaya başlayan 63 yaşındaki Mehmet İspir; Binlerce birbirinden değerli tarihe ışık tutan eşyalar biriktirdi.

 

 

Yaklaşık 11 yıldır antikacılık mesleğini yapan Mehmet İspir’in dükkânında tarihi silahlar, saatler, tespihler ve kapı tokmakları kısacası eskiye dair her şeyi görmek ve bulmak mümkün.

 

 

Şehir şehir ülke ülke gezen 63 yaşındaki İspir’in tek amacı var o da memleketine güzel bir müze kazandırmak.

 

 

Tarihi eşyaları merak ettiğini ve bu işe başladığını söyleyen Mehmet İspir; “İzmir’den Elazığ’a geldim. 11 yıldır bu işi yapıyorum bir meraktan dolayı fakat yerim ufak geldi. İki katlı burası. 3 veya 4 katlı bir müze yapmayı düşünüyorum daha güzel şeyler yapmayı düşünüyoruz mesela sanat sokağı yapmayı düşünüyorum Elazığ’a, Fayton, Motosiklet, değişik tarım aletleri bir sokağa yapmak istiyoruz inşallah olur” ifadelerini kullandı.

 

 

Birçok şehir ve ülke gezdiğini aktaran İspir; “Hiçbir bilgim yokken bu işe girdim. İran, Irak hepsini gezdim. Bazı eşyaları topladım bazılarını değiştirdik bazı şeyleri değiş tokuş yaparak aldım” dedi.

İşini kar amacı gütmeden yaptığını belirten İspir; Ticari amaçla yapmıyorum. Burası ücretsiz gelip gezebilirler Elazığ’dan insanlar. 10 bin 20 bin çeşit eşya var elimde. Hangi birinden bahsedeyim hepsi eski eşya burası tarih kokuyor. Lale Devrinden kalma iki tüfek var altın işlemeli kale tüfeği diyorlar küçük olanı şehzade yani padişahın çocuğunun onlara şehzade tüfeği derler büyüklerine de kale tüfeği derler. Daha birçok değişik eşya var burada tepsiler var 500 yıllık Ermeniler Osmanlılara yapmış.Yıllar geçtikçe İspirin antika sevgisi evini satıp kendi dükkânın da yaşamasına neden oldu. Burada kalıyorum evimi sattım sabah akşam burada eşyalarla uğraşıyorum düzeltiyorum temizliyorum fakat ilgi yok Elazığ’da ondan dolayı biraz şikayetçiyim” dedi.