• Dolar
  7.359
 • Euro
  8.9377
 • G. Altın
  436.80
 • T. Altın
  2968.2

Kanal 23 ekibi Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Müdürü aynı zamanda Elazığlı hemşehrimiz Dr. Gürsoy Yıldırım’ı ziyaret etti.

“BANA BİR ŞEY OLMAZ DEMEYİN. İKİ BASİT YÖNTEMLE KORUNUN”

Vaka sayılarında ki artışa değinen Dr. Yıldırım;

“COVİD 19 enfeksiyonu ülkemizde ve dünyada yeniden artışa geçmiştir. COVİD 19’un sürecini netleştiremiyoruz. Süreç gösteriyor ki en önemli şey bu hastalıktan korunmak. Gerekli önlemleri hem bireysel olarak hem de toplum olarak mutlaka almamız gerekiyor. Mutlaka maske kullanmamız ve sosyal mesafeye dikkat etmemiz gerekiyor. Bu iki kural en basit korunma yöntemidir. Bazı vatandaşlar bu hastalığı farkında olmadan ayakta geçirirken bazı vatandaşlarımız ise maalesef hayatlarını kaybediyor. Bana bir şey olmaz demeyin. Yakın bir zamanda 30 yaşında hekim arkadaşımızı kaybettik. Evet 100 yaşlarında hastalığı atlatanlarda var. Ancak sizin de atlatabileceğiniz anlamına gelmiyor.”dedi.

 

“COVİD 19’A BİRKAÇ KEZ YAKALANABİLİRSİNİZ”

“COVİD 19’u ayakta hafif şekilde  atlatan bireylerde kuvvetli bir bağışıklık kazanılmadığını gördük. Hastalığı ağır bir şekilde yakalanıp atlatan bireylerde güçlü bir bağışıklık oluşuyor. Son yapılan çalışmalarda COVİD 19’a yakalanan hastaların daha sonra tekrar virüse yakalanabildiği de tespit edildi. Hastalığı geçirip atlatanlarda kesinlikle ben atlattım diyerek tedbiri elden bırakmasınlar. Hastalığı ağır geçiren vatandaşların dahi bir ay sonra antikor testlerinde yüzde 10 oranlara varan düşüşler yaşandığı görüldü.”

 

 

“HEMŞEHRİLERİMİZ TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMALI”

Elazığlı hemşehrilerine uyarıda bulunan Dr. Gürsoy Yıldırım; ‘İstanbul’da Elazığlı hekimler olarak Elazığ’ı da yakından takip ediyoruz. Hemşehrilerimiz COVİD 19’u biraz daha ciddiye almalılar. Elazığ’da birinci dalga çok ağır geçti. Son dönemde de COVİD 19 enfeksiyonu rakamları oldukça fazla. Geçtiğimiz günlerde Elâzığ’da üç hekimimizi kaybettik. Biz elimizden geldiğince Elâzığ ile ilgili önerilerimizi yapıyoruz.’ İfadelerini kullandı.