14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde Endokrinoloji Ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Özkan açıklamalarda bulundu. Özkan, diyabetin son yıllardaki hızlı artışına dikkat çekti.

Anadolu hastanesi endokrinoloji ve metabolizma uzmanı Prof. Dr. Yusuf Özkan, ülkemizde diyabet hastalığın sık görüldüğünü ifade ederek son yıllarda diyabetin arttığını belirtti. 

 

“6.7 MİLYON KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ”

Özkan, “Diyabet hem ülkemizde hem de ülkemizde çok sık görülüyor. Rakam verecek olursak tüm dünyada 537 milyondan daha fazla diyabetik hasta var. Ülkemizde ise 10 milyonun üzerinde diyabetik hasta var. Pandemi’nin etkisiyle biraz daha arttı bu çok hızlı arttı. Çünkü pandemide diyabetik hastalar tedavi olamadılar bir kısmı kontrollere gidemediler, bir kısmı hasta oldu pandemide Kovit Enfeksiyonuna yakaladılar. Kovit Enfeksiyonu sonrası da şeker regülasyonu bozuldu. Diyabet ve ona bağlı komplikasyonlar nedeniyle 6.7 milyon kişi hayatını kaybetti. Bu çok büyük bir rakam bu şu demektir; her beş (5) saniyede bir kişi diyabet ve bunun komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybediyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde körlüğün en büyük nedeni Diyabet Diyabetik Retinopati. Böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni diyalize giren hastaların büyük bir kısmını diyabetik hastalar oluşturuyor. Her 30 saniyede bir kişi diyabet nedeniyle ayağını ya da parmağını ya da bacağını kaybediyor.