Uzmanlar, koronavirüs vaka sayılarının günden güne artmaya devam ettiğini belirtirken Elazığ’da en az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfus aşı oranı aylardır, %70.8’de sabitlenmiş durumda.

Koronavirüs vaka sayılarının azalmasıyla rehavete yaşanan Türkiye’de son zamanlarda vaka sayılarının tekrar arttığı belirtiliyor.

Bu konuda geçtiğimiz günlerde vaka sayısının haftalık 120 bin civarında olduğunu söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yeni varyantların daha hızlı yayıldığını dile getirmişti.

Uzmanlar koronavirüs salgınında ilerleyen dönemlerde artışların süreceğine inanırken, Elazığ’da aylardır aşılama da durmuş durumda.

Sağlık Bakanlığı tarafından güncellenmeye devam eden koronavirüs aşı tablosuna bakıldığında, Türkiye’de en az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfus aşı oranı %85.54 olarak görülüyor.

Elazığ’da ise bu oran, %70.8…

Elazığ’da Mart ayında %70.7 olan aşılama oranı geçen 4 aylık süreçte sadece %0.1 oranında arttı ve aylardır bu oran değişmedi.

Bu rakamlarla Elazığ 81 il içinde Ağrı, Bitlis, Mardin, Muş, Bingöl, Diyarbakır, Siirt, Batman ve Şanlıurfa’dan sonra en az aşı yapılan 10. il konumunda bulunuyor.

Yetkililer, vaka sayıların artmaması adına aşılamanın önemine dikkat çekmeye devam ederken, vatandaşların 2. ve 3. Doz aşılarını yaptırmamasının vakaların artmasında önemli rolü olduğu düşünülüyor.