Dağlık alanlarda yetişen ışkın sağlığa faydaları ile dikkat çekiyor. Işgın olarak da bilinen ışkın salata ve yemeklerde kullanılmasının yanında alternatif tıpta da yer alıyor. Peki, ışkın nedir, neye iyi gelir? İşte, ışkın faydaları ve merak edilenler.

Doğu'nun muzu olarak adlandırılan ışkın faydaları sayesinde tıbbi bitkiler arasında yer alıyor. Yaralara iyi geldiği bilinen ışkın farmakolojik araştırmalarda da çok sık kullanılıyor. Peki, ışkın nedir, neye iyi gelir? İşte, ışkın faydaları...

 

IŞKIN NEDİR?

Işkın, kuzukulağıgiller (Polygonaceae) familyasından 1000 – 4000 m yüksekliklerde yetişen, mayıs-haziran aylarında sarımsı beyaz çiçek açan, 40–150 cm boyunda, çok yıllık, otsu bir ravent türüdür.

 

IŞKIN NEREDE YETİŞİR?

Güneybatı Asya'nın ılıman ve subtropikal bölgelerinde (Türkiye, Suriye, İsrail, Filistin, Ürdün, Lübnan, Ermenistan, Azerbaycan, Irak, İran, Afganistan ve Pakistan) yayılım gösterir ve Türkiye'de yabani olarak yetişen tek ravent (Rheum) türüdür.

 

 

IŞKIN NERELERDE KULLANILIR?

Türkiye'de bahar sonu yaz başlangıcında (yöresine göre değişkenlik gösteren bir aylık sürede: nisan sonu, mayıs ayı, haziranın ilk yarısı) çiçek durumunun lifli sapları dağ köylülerince yükseklerden/yaylalardan toplanıp Doğu Anadolu şehirlerindeki özellikle Elazığ, Elazığ’da en çok Alacakaya, Arıcak, Baskil, Palu ve Harput’un yüksek yerlerinde görülüyor, Erzincan, Gaziantep,Tunceli, Hakkâri, Van) pazarlarda “ışgıncı” ya da “ışkıncı” denen satıcılar tarafından demetler hâlinde  satılır. Kabuğu muz gibi soyulduktan sonra genelde tuza bandırılıp çiğ olarak yenir. Ekşi ve biraz da mayhoş lezzette olan ışgının kiviye yakın bir tadı vardır.

Elazığ'da ışgınlı yumurta (ya da ışkınlı yumurta ve ekşili ışgın, Hakkâri'de dondurma uşkunlu dondurma ya da uçkunlu dondurma olarak da değerlendirilir. Bitlis Adilcevaz'da turşusu yapılır. Tunceli'de ve Bitlis'te pişirilerek yendiği de olur. Erzurum'da sebze olarak değerlendirilir, Van'da kavurmalı uşgun ekşilisi ya da eşgili yemeği adlı yemek yapılır. Batı mutfağından aktarılan yemek tariflerinde keklerde, turtalarda ve pastalarda yer alır.

 

 

IŞKIN FAYDALARI NELERDİR?

Uçukları tedavi etmek için cilde uygulanır.

Kabızlık, ishal, mide ekşimesi, mide ağrısı, gastrointestinal (GI) kanama ve belirli GI teşhis prosedürleri için hazırlık dahil olmak üzere sindirim şikayetleri için kullanılır.

Ciltteki hemoroid veya yırtıklardan kaynaklanan ağrıyı azaltır.

Araştırmalar ışkın otunun, yüksek kolesterolü olan kişilerde toplam kolesterolü ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya "kötü") kolesterolü azaltabileceğini göstermiştir.

Diş eti hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.