Koronavirüsün mutasyon geçirdiği ve İngiltere de bulaş hızının arttığının bildirilmesi üzerine Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülke İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’ya kapılarını kapattı. Londra'da 9 Aralık haftasında vakaların %62'sinin yeni mutasyondan kaynaklandığı doğrulandı. Bilim insanları koronavirüsün yeni formunda 23 değişiklik belirledi. Bu virüsün bilinen Covid-19'dan daha ağır hastalıklara veya ölümlere yol açtığına yönelik yeni veriler henüz elde edilmedi.

Tüm Yolculara Test Yapılacak

Ayrıca şuan da yolda olan yolculara ilişkin de açıklama yapan Bakan Koca; ‘‘İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir.’’ İfadelerini kullandı.

İlk Açıklama İngiltere Başbakanı Jhonson’dan Geldi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede hızla yayılan koronavirüsün yeni bir türünün ortaya çıktığını, bu türün diğer türden yüzde 70 daha hızlı yayıldığını açıkladı. Bu sebeple, Londra ve çevresinde Noel'de ailelerin bir araya gelmesinin yasaklanmasına karar verildiğini duyurarak, halkın evde kalmasını istedi.

Dünya Sağlık Örgütü Yakından İncelemede

Koronavirüs mutasyon haberleri sonrası Dünya Sağlık Örgütü de açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda mutasyonla ilgili gelişmeler sadece İngiltere değil tüm dünyada yakından takip edildiği İngiltere'deki durumla ilgili de İngiliz makamlarıyla yakın temasta olunduğu ifade edildi.

Sosyal Medya artık Covid-20 Diyor!

Koronavirüs mutasyon haberleri tüm dünyada panikle takip edilirken sosyal medyada da gündem oldu. Yaşanan gelişmelerden sonra sosyal medyada ‘’COVİD-19’’ yerini "COVID-20" ismine bırakarak trend oldu. Sosyal medya kullanıcıları koronavirüs mutasyon haberleriyle ilgili görüş ve düşüncelerini "COVID-20" etiketiyle tüm dünyada paylaşmaya başladılar.