Pirpirim otunun faydaları, pirpirim otununun market ve Pazar tezgahlarında yerini almaya başlamasıyla oldukça merak edilen sorulardan birisi haline gelmeye başladı. Pirpirim otunun sindirim sistemini düzenleme, kalp hastalıklarına karşı koruma gibi birçok faydası bulunmaktadır. Pirpirim otunun faydalarını henüz bilmiyor ve pirpirim otunun faydaları nelerdir diye soruyorsanız, işte sizler için araştırıp bir araya getirmiş olduğumuz pirpirim otunun faydaları…

Pirpirim Otu Nedir?

Ilıman iklimlerde yaygın olarak yetişen Pirpirim otu, esasen Asya kökenlidir. Avrupa’dan Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya dünyanın dört bir yanında bilinçli bir şekilde tüketilir. Yapraklar, saplar, çiçekler ve tohumlar olmak üzere bitkinin kökü hariç her yeri yenebilir.

Çin tıbbında sıkça adı geçen Semizotu ya da pirpirimin faydaları saymakla bitmez. Semizotu çeşitleri açısından sarı semizotu ve kırmızı semizotu olarak ikiye ayrılır. Özellikle Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olup vitamin A, vitamin C, vitamin B, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir muhteva etmesi ile diğer yeşil yapraklı bitkilerden ayrılır.

 

 

Pirpirim Otu Besin Değerleri

Pirpirim otu içerisinde fazla miktarda omega 3 barındırmaktadır. Uzmanlar balık ve et yemeyenlere haftada en az iki defa pirpirim otu tüketmesini öneriyorlar.

Pirpirim otu içerisinde bol miktarda lif , A vitamini , C vitamini, B grubu ailesi vitaminleri, demir , magnezyum , manganez , potasyum , kalsiyum ve bakır barındırmaktadır.

Pirpirim Otunun Faydaları Nelerdir?

Pirpirim otu hastalıkların gelişmesini önlemeye yardımcı olmaktadır. Pirpirim otunun sağlık açısından olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kardiyovasküler sisteminizin gücünü artırma açısından, semizotu çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. En önemli özelliği ise pirpirim otunun içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleridir. Omega-3'ler vücuttaki LDL veya kötü kolesterol miktarını azaltmaya ve kan dolaşımımızdaki daha sağlıklı bir kolesterol dengesini artırmaya yardımcı olur. omega 3 mineralinin kalp hastalıklarını önleme etkisi bulunmaktadır. Böylece kalp krizlerini ve felçleri önler.

Kilo Kaybı Sağlar

Pirpirim otu içerisinde bol miktarda lif barındırır. Bu sayede uzun süre tok kalmanızı sağlayarak hem kilo vermenize hem de uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

Cilt Bakımı

Pirpirim otu içerisinde cilt için gerekli olan bol miktarda A vitamini barındırmaktadır. Sağlığımıza olan faydalarının yanı sıra pirpirim otunun cilt hastalıklarını da önleme etkisi bulunmaktadır. Cilt sağlığını ve görünümünü iyileştirir, kırışıklıkları azaltır ve tüketildiğinde yara izlerini ve lekeleri çıkarmak için cilt hücrelerinin iyileşmesini sağlar.

 

 

Kanseri Önler

Dünyanın en tehlikeli hastalıklarından birisi de kanserdir. Dolayısıyla kanseri engelleyen besinlerde son derece önemli hale gelmiştir. Kanseri önlemeye yardımcı olan en önemli besinlerden bir tanesi de pirpirim otudur. İçerisinde bulunan A ve C vitaminleri özellikle akciğer kanserinden korunmanızı sağlar.

Kemikleri Güçlendirir

Pirpirim otu kemik kaybını önlemek isteyen insanlar için sağlıklı bir seçimdir. Kalsiyum, magnezyum, demir ve manganez kemik dokusunu geliştirmek ve vücudumuzdaki kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırmak için gerekli olan tüm elementlerdir. Pirpirim otu da içerisinde bu mineralleri fazlasıyla barındırmaktadır.

Böbrekte Kum Ve Taşı Döküyor

İdrar söktürücü ve toksin temizleyici özelliğe sahip olan semizotunun, böbrekteki kumu ve taşı döktüğü biliniyor…

Kabızlığı Önlüyor

Baharın şifalı besini, içerdiği yüksek oranlı lifiyle kabızlığı önlüyor, kabızlık çekenlere bağırsakları çalıştırarak fayda sağlıyor.

 

 

Pirpirim Nasıl Saklanır?

Sağlık açısından bin bir çeşit faydası olan Pirpirim nasıl saklanır sorusunun net cevabı serin ve nem almayan ortamlarda muhafaza edilmesi yanıtıdır. Genellikle yaz ve kış mevsimlerinde tüketilen Pirpirim otu kilitli ve steril buzdolabı poşetleri içerisinde uzun süre tazeliğini korur.

Diğer mevsimlerde tüketilmek istenen Pirpirim sebzesi buzdolaplarının no frost bölmelerinde yine kilitli buzdolabı poşeti içerisinde muhafaza edilir. Mutfaklarda açıkta bırakılan Pirpirim otu sağlık açısından uygun değildir.

Pirpirim otunu saklama koşulları arasında evlerde bulunan kiler bölmelerinde de saklanması yer alır. Bu tarz bölümlerde muhafaza edilen Pirpirim otu uzun süre taze kalarak tüketime her zaman hazırdır. Pirpirim otu bu koşullarla saklanabilen bir sebzedir. Ancak vakit kaybetmeden tüketilmesi daha sağlıklı olur.

Pirpirim Zararları

Sağlığa olan bin bir çeşit faydası ile bilinen Pirpirim zararları arasında çok ciddi olan detay yoktur. Ancak fazla miktarda tüketildiğinde sık tuvalete çıkma sorunu azda olsa ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu bakımdan Pirpirim otu tüketiminde aşırıya kaçmamak önemlidir.

Pirpirim otu zararları arasında yer alan diğer bir konu ise yeşil yapraklı bitkilere alerjisi olan kişilerde kaşıntı olayıdır. Alerjen durumu olan kişilerde yüzde bir oranında bir semptom ortaya çıkabilir. Bu bakımdan pirpirim otunu tüketmeden önce küçük çaplı bir araştırma yapmak gereklidir.

Tüm besin grubunda olduğu gibi Pirpirim otu tüketiminde de düzenli miktarda tüketilmesi önemlidir. Pirpirim otu tüketiminde aşırıya kaçmak istenmeyen durumlar ortaya çıkartabilir.

Eski zamanlarda da kendiliğinden yetişen Pirpirim otunun faydaları olduğu gibi minimum oranda zararları da olabiliyor. Bu bakımdan Pirpirim otunu doğru ve düzenli ölçülerle tüketmek gerekiyor.