Pirpirim diğer adıyla da Semizotu, sıcak iklimli, otsu, etli ve tek yıllık bir bitkidir. Semizotu Dünya Sağlık Örgütü tarafından en çok kullanılan şifalı bitkilerden biri olarak belirlenmiştir. Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey Amerika ve Avustralya`da yetişebilen semizotu etli gövde ve yapraklardan oluşur. Çok geniş coğrafyalara yayılmış bu bitki çorba, salata ve yemeklerde kullanılan bir ot çeşididir. Verilere göre faydalarının antimikrobiyal, antioksidan, antikanser, antiinflamatuvar ve antiülserojenik gibi geniş bir yelpazeye sahip olduğu bilinir. 

Göz, kemik ve kas sağlığı, yara iyileşmesi ve bağışıklık sistemi, vücudun antioksidan dengesi ve kardiyovasküler sağlığa olumlu etkileri olan pirpirim zengin besin değerine sahiptir. Bu etkiler içerdiği çeşitli vitamin, mineral, proteinler, yağ asitleri, flavonoidler, alkaloidler, polisakkaritler, steroller gibi bileşiklerden kaynaklanır. Çok çeşitli bölgelerde yetişen pirpirim çim alanların yanı sıra tarla bitkileri arasında da yaygın olarak bulunur. 

Yıllarca süregelen halk arasındaki bilgilere bakılarak müshil, kas gevşetici, iltihap önleyici, osteoporoz ve sedef hastalığı tedavisinde kullanıldığı görülür. Kanlı dizanteri, egzama, yılan ve böcek sokmalarında bitkisel bir ilaç olarak faydalı olduğu bildirilir. Ayrıca bazı kaynaklarda kanı, üre ve diğer toksinlerden temizlediği, içerdiği yüksek lif nedeniyle kabızlığa iyi geldiği, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu azalttığı, böbrek taşı ve kumunun dökülmesine yardımcı olduğu gösterilir.

 

 

PİRPİRİM NE İÇERİR?

Pirpirim bitkisi tıbbi olarak önem taşıyan birçok bileşene sahiptir. Pirpirim yaprakları, sapları ve çiçekleri flavonoidler, alkaloidler, polisakkarit ve steroller, vitamin ve mineraller gibi birçok kimyasal bileşik içerir. Ayrıca pirpirim yüksek oranlarda doymamış yağ asitlerinden olan omega-3 bileşeni barındırır. 

Pirpirim iyi bir alfa-linolenik asit kaynağıdır. Alfa-linolenik asit büyüme ve gelişmede ve hastalıkların önlenmesinde rol oynayan bir omega-3 yağ asididir. İnsan vücudu omega-3 sentezleyemediğinden dolayı diyetle alınması gerekir. Semizotunda önemli miktarlarda bulunan mineraller:

Potasyum

Magnezyum

Kalsiyum

Fosfor

Demir

Sodyum

Bakır

Manganez

Yüksek oranda minerallerin yanı sıra semizotu yeşil yapraklı sebzeler arasında en yüksek A vitamini içeriğine sahiptir. Doğal bir antioksidan olan A vitamininin yanı sıra tiamin (B1 vitamini), riboflavin (B2 vitamini), niasin (B3 vitamini) ve pridoksin (B6 vitamini) gibi B kompleks vitaminleri; glutatyon, glutamik asit, aspartik asit, E ve C vitamininden zengin bir kaynaktır. Dolayısıyla semizotu antioksidan içeriği ile beslenmede önemli bir yere sahiptir.

PİRPİRİMİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ NELERDİR?

Pirpirim bağışıklık sistemi, kalp ve damar hastalıkları, kanser ve inflamasyon sorunlarına iyi gelebilen önemli besinlerden biridir. Pirpirimin İnsan sağlığı üzerindeki etkileri şu şekilde detaylandırılabilir:

Kalp-damar sağlığı: İçerdiği omega-3 bileşeni sayesinde kan kolesterol ve trigliserit düzeyini düşürmeye ve yararlı yüksek yoğunluklu lipoproteini yükseltmeye yardımcıdır. Yüksek kalori ve kolesterole sahip balık yağları yerine kolesterol içermeyen pirpirim faydalı bir omega-3 kaynağıdır. Omega-3, kan yoğunluğunu azaltma özelliğinden dolayı pıhtılaşmaya karşı damar hastalıkları tedavisinde etkili olabilir. 

Kanser: Vücuttaki serbest radikallerin sayısını azaltarak hücresel hasarı önlemeye yardımcı olan bileşiklere antioksidan denir. Antioksidanlar vücutta kanser riskini azaltmada katkı sağlar. Pirpirimde bulunan antioksidanlar beta-karoten, askorbik asit (C vitamini) ve melatonin bileşikleridir. Bu bileşikler serbest radikalleri nötralize ederek kanserin yanı sıra kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı bir potansiyele sahiptir. 

Kemik ve kas sistemi: Pirpirim yapısındaki önemli oranlarda bulunan kalsiyum ve magnezyum nedeniyle kemik ve kas sağlığı için iyi bir seçenektir. Kalsiyum kemik ve kaslarda bulunan en yaygın minerallerdendir ve eksikliğinde iskelet sistemi zayıflayabilir. Kalsiyumun yanı sıra magnezyum da kemik sağlığını etkileyen bir mineraldir. Yeteri kadar kalsiyum ve magnezyum minerali almak yaşlanmanın neden olduğu kemik hastalıkları riskini azaltmaya yardımcıdır. Ayrıca bazı çalışmalarda kronik kas ve iskelet ağrılarına sahip yaşlı hastalara semizotu merheminin ağrının şiddetini azaltmaya yardımcı olduğu bildirilir.

Büyüme-gelişme: Pirpirim güvenli hücre bölünmesinde ve DNA çoğalmasında yardımcı rol alan folat açısından zengin bir kaynaktır. Folat özellikle hamilelik döneminden önce ve hamilelik sırasında alınması önerilen bir besin bileşenidir. Çünkü folat eksikliği yaşayan bebeklerde çeşitli doğum kusurları meydana gelebilir. 

Sinir sistemi bozuklukları: Son yıllarda yapılan çalışmalara göre antioksidan, antiinflamatuvar, anti-apoptotik etkiler gibi çoklu mekanizmalar yoluyla alzheimer, parkinson, depresyon, epilepsi ve hipoksi gibi bazı sinir sistemi bozuklukları için umut verici bir tedavi seçeneği olabilir. Ancak nörolojik etkilerinin uzun vadeli mekanizmalarını ve sonuçlarını tespit etmek için ek araştırmalara ihtiyaç vardır. 

Pirpirim yaygın olarak birçok ülkede çeşitli alanlarda kullanılır. Halk arasında ateş, ishal, dizanteri, egzama, sedef ve hematokezya (kanlı dışkılama) tedavisinin yanı sıra kas gevşetici, idrar söktürücü, iltihap önleyici olarak kullanılır. Tüm bu tedaviler kapsamında antibakteriyel, antiinflamatuvar (iltihabı ve ödemi azaltan madde veya tedavi) ve antioksidan olarak işlev görür.

 

 

PİRPİRİM NASIL TÜKETİLİR?

Pirpirim çeşitli iklim ve bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir. Ekşi, tuzlu ve sulu olduğundan dolayı salata ve yemeklere lezzet verir. Yaprak ve sapları çiğ, tek başına veya diğer sebzelerle birlikte salatalar için ideal bir seçenektir. Ayrıca pirpirimin pişirilmesi ile yemek ya da çorba şeklinde tüketilebilir. Turşu olarak da tüketilebilen pirpirimin yaprak, çiçek ve sapları tamamen yenilebilir özelliğe sahiptir. 

pirpirimin toprak ve böcek ilaçlarından tamamen arındırılması için dikkatlice yıkanması gerekir. Genellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde kolayca bulunabilir. Garnitür olarak, sotelenerek, ızgara sebzelere karıştırılarak tüketilebilir. Çeşitli sos ve baharatlarla farklı besin gruplarından gıdalarla kolaylıkla kullanılabilir. 

Ciddi bir sağlık problemi bulunan bireylerin yüksek miktarlarda pirpirim tüketmeden veya pirpirim bileşenlerini içeren takviyelerini kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. pirpirim tükettikten sonra olası bir alerjik reaksiyon görülmesi durumunda en kısa zamanda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önemlidir.