Son günlerde artan koronavirüs vakalarına karşı vatandaşları uyaran Bilim Kurulu Üyesi Elazığlı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, maske ve temiz havaya dikkat çekti.

Vakaların azalması ile kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Ancak vakaların yeninden artmaması için vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Uzmanlar, kalabalıkta maske mesafe ve hijyen önlemlerinin uygulanması gerektiğini vurguluyor.

Vaka sayısının haftalık 120 bin civarında olduğunu söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yeni varyantların daha hızlı yayıldığını söyledi.

Prof. Dr. İlhan; “ülkemizde şuan haftalık vaka sayısı 120 bine yakın durumda. Bu durum ister istemez yeni varyantın bulaş durumundan kaynaklanıyor. Vatandaşlarımızın artık önlemleri bir kenara bıraktığını söylemek mümkün. Önümüzdeki döneme baktığımızda bayramın getirdiği kalabalık vaka sayısını yukarılara çıkaracağını söyleyebiliriz.  Bu rakamlar güz döneminde nasıl olur, bunu Ağustos ayını görüp karar vermek gerekiyor. Koronavirüs sürecinde artık bireysel önlemler ön planda yani özellikle aşılama ve kalabalığa girildiğinde maske takılması, ortamlarda temiz hava almanın ön planda olduğunu söylemek mümkün. Bu aşamadan sonra artık çok fazla kapatma gibi önlemlerin olmayacağını düşünüyorum belki uçaklarda veya otobüslerde maske takılabilir.” Dedi.

Bilim kurulu üyesi İlhan ayrıca maske ve temiz havaya da dikkat çekerek; “ben kişisel olarak her seyahatimde maske kullanıyorum. Kalabalık ortamlara girildiğinde de cebimizde bir maske bulundurarak maskemizi takabiliriz. Temiz havanın altını çizmek istiyorum ben süreç boyunca koronavirüse yakalanmadım. Bunda 5 doz aşı olmamın büyük önemi var ancak evde ve çalışma alanlarımda mutlaka ortama temiz hava girmesini sağlamanın önemli olduğunu söyleyebilirim.” Dedi.