Fırat Üniversitesi Hastanesi iç hastalıkları Anabilim Dalı Romanoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Serdar Koca iltihaplı eklem romatizması hakkında bilgiler verdi.

İç hastalıkları Anabilim Dalı Romanoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Süleyman Serdar Koca iltihaplı eklem romatizması hakkında bilgiler verdi. Koca, iltihaplı eklem romatizma hastalığında erken tanının önemli olduğunun altını çizdi.  

 

 

“EKLEM ROMATİZMASI, ÇOK NADİR GÖRÜLMEYEN BİR HASTALIK”

Koca, “Halk arasında meşhur adıyla iltihaplı eklem romatizması( romatoid artrit), çok nadir görülmeyen bir hastalık. Romatolojik poliklinik ünitelerindeki hasta hizmetlerine bakıldığında en sık başvuru sebebi romatoid artrit. Romatoid artrit hastalığının özellikle orta yaş hanımları etkileyen eklemlerde ağrı, eklemlerde ağrı ile beraber şişlikle nükseden bir hastalık.  Genelde hastaların ağrılarının sabah saatlerinde çok daha belirgin ancak yarım saat bir saat geçtikten sonra tutuklukları ağrıları geçiyor, çok rahat ediyorlar günlük aktivitelerini yerine getirebiliyorlar. Maalesef bu yönüyle hastalık geri plana atılıyor. Hastaların nazarında böyle bir hastalık olmaz vakit geçtikçe şikâyetlerin artması gerekir kendi kendine hastalık geçmez gibi yorumlarla hastalar polikliniğe geç başvurabiliyorlar” dedi.

 

 

“HASTALIKTAN KURTULMASIN EN YEGANE YOLUNUN OLABİLDİĞİNCE ERKEN TANI, OLABİLDİĞİNCE TEDAVİYİ ERKEN ALMA”

Prof. Dr. Süleyman Serdar Koca, Romatoid artrit hastalığında erken tanının önemli olduğunun altını çizdi. Koca, “Tabiri caizse kalede gördüğümüz golü geri çıkaramayacağımızı bu hastalık konusunda daha dikkatli ve hassas davranmamız gerekiyor. Bu hastalıktan kurtulmasın en yegâne yolunun olabildiğince erken tanı, olabildiğince tedaviyi erken alma. Küçük eklemlerde ağrı şişlik var ise, sabahları yarım saatten fazla tutukluk olduğunu hissediyor vücudumuzu tam esnek hareket ettiremiyorsak, hareket ettikçe yavaş yavaş ısındıkça eklemlerin açıldığını görüyorsak, bunun romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) olma olasılığı yüksek olabilir. Bu nedenle bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.