SGK bugünden itibaren geri ödeme listesinden kas gevşetici krem, ağrı kesici ve iltihap giderici sprey, ağız ve boğaz spreyi, bebekler için kullanılan diş jelleri de dahil 52 ilacı listeden çıkardı.

Antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan ağrı ve iltihaplanma (inflamasyon) tedavisinde lokal olarak kullanılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde lokal kullanılan ağrı kesici topikal ilaçlar, ağız ve boğaz spreylerinden oluşan 52 ilacın bedeli bugünden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından artık karşılanmayacak, vatandaşlar bu ilaçları ancak cepten ödeme ile alabilecek.

8 Eylül 2021 tarihli 31592 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklik ile “antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan ağrı ve iltihaplanma tedavisinde lokal olarak kullanılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde lokal kullanılan ağrı kesici topikal ilaçlar, ağız ve boğaz spreyleri” toplam 52 ilaç, SGK geri ödeme listesinden çıkartılmış ve uygulamanın 15.10.2021 tarihinde yürürlüğe girmesine karar verilmişti.

Kutu başı kullanım miktarı fazla olan bu ilaçları SGK toplu/ çok miktarda ve buna bağlı olarak iskontolu aldığı için fiyatı azalıyordu. Geri ödeme listesinden çıkarılan bu ilaçlar şimdi serbest piyasa kurallarına göre daha fazla bedelle satılabilecek. Fiili olarak reçetesiz ilaca dönüşecek bu ilaçlar Tarım Bakanlığı izni ile doğal ürün olarak eczane dışında da satılabilecek.