• Dolar
  7.342
 • Euro
  8.6212
 • G. Altın
  477.51
 • T. Altın
  3278.5

Yaz aylarının gelmesi ile herkesin korkulu rüyası olan sinekler gün yüzüne çıkmaya başladı. Sineklerin artması beraberinde yeni soruları da gündeme getirdi. Herkesin merakla sorduğu sineklerden koronavirüs bulaşır mı sorusunun cevabını uzmanlar yanıtladı.

Uzmanlar "Mekanik olarak sineklerin virüsü taşıyabilme riski fazla olduğunu Bunların Covid-19 ile kontamine olmuş bir yerdeki temasından sonra sizin yediğiniz meyvenin üstüne konduğunda bulaştırma riski olabilecek canlılar olduğunu söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Kesin bilgiler vermek için henüz erken olduğunun altını çizen uzmanlar mekanik olarak sineklerin virüs taşıyabilme riskinin fazla olduğunu ve bunun sadece sivrisinekler için değil, çöplükte bulunan karasineklerin daha sonra evlere girmesi riski artırıyor ifadelerini kullandı.

Tedbirli Olmakta Fayda Var

Uzmanlar sineklerin virüsü bünyelerine almadan bacaklarıyla, ağızlarıyla taşıyabildiğini ifade ederek, "Buradan başka bir mekana götürebilir ve siz o yere elinizi sürüp, ağzınıza götürdüğünüzde ve Covid-19'lu kurallara uymadığınızda bunu vücuda alma riski var; ama tabii ki bu zeminle alakalı bir şey. Metal yüzeyde mi, plastik bir yüzeyde mi, yoksa gıdanın üzerinde mi, bunlar hep bulaş olayını değiştiren şeyler. Kesin olarak bulaştırır ya da bulaştırmaz diyemeyiz. Bundan dolayı kesinlikle hijyen kurallarına uymamız gerekir. Sivrisinek ve karasinekler mekanik olarak sayısız bir şekilde virüs bulaştırıcılarıdır. Bunlar sadece koronavirüs değil, 'batı nil' virüsü gibi virüs çeşitlerini de bulaştırabilen canlılardır. Sinekler birçok hastalığı ve virüsü bulaştırabiliyorlar. Fakat koronavirüs de bunların içerisine dahil edilebilir. Ama bu konu kesinlikle araştırılması gereken bir konu" şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

 

 

Sineklerle Başa Çıkmayı Öğrenmek Gerekiyor

Sıcakların gelmesi ile sivrisineklerin sayısı arttı. Artan sayılara dikkat çeken uzmanlar sivrisineklerin sulu ortamlarda üreyen canlılar olduğunu ifade etti. Bireysel olarak kişiler bu dönemde kendilerini losyonlarda ve çeşitli sinek kovucularla koruyabilirler. Ya da evlerindeki pencerelerine tel takıp fiziksel mücadele edebilirler. Fakat sivrisineklerle mücadelede bu basit önlemler yeterli değil. Belediyelerin ve çalışması gereken yetkililerin bu konuda hep birlikte ve aynı anda çalışması gerekiyor" ifadelerini kullandı.