• Dolar
  7.4294
 • Euro
  8.982
 • G. Altın
  412.30
 • T. Altın
  2847.5

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a geldi.

Bakan Murat Kurum’un Elazığ’da Ki Temasları Doğrultusunda Ilk Durağı Akçakiraz Oldu. Bakan Kurum Ve Beraberindekiler Akçakiraz’da Tamamlanan 381 TOKİ Konutunda Incelemelerde Bulunarak Hazırlanan Örnek Daireleri Gezdi.

Karşıyaka Mahallesi’nde tamamlanan 111 TOKİ konutunda incelemelerde bulunan Bakan Kurum gezinin ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarından satır başları;

“2020 yılı başında Sivrice merkezli bir deprem meydana geldi. Hem Elazığ hem Malatya’da hissedilen deprem sonrası çalışmalarımızı başlattık. Dün Elazığ için seferber olmuştuk. Bugünde İzmir’in yaralarını sarmak için hep birlikte seferber olduk.

1 yıl geçmeden konutları etaplar halinde teslim edeceğiz güvenli ve sosyal donatılara sahip projeleri de vatandaşlara teslim etmek suretiyle Elazığ ve Malatya’da yaşam kalitesini artıracak projelerin adımlarını atacağımızın sözünü vermiştik Hamd olsun bugün sözümüzü tutmanın gururu içerisindeyiz.

Yıl Sonuna Kadar 8 Bin Konut Bitirilecek

Elazığ’da 19 Bin 500 konuttan 2 bin 500 konutu tamamladık ve teslime hazır hale getirdik yılsonuna kadar 8 bin konutu bitirerek etaplar halinde de kalan konutları bitirerek Türkiye’nin en büyük Deprem Dönüşümünü gerçekleştireceğiz.

Daha huzurlu, daha mutlu, daha güvenli bir şekilde konutlarımızda yaşıyor olacaklar. Ben konutlarımızın, sosyal donatılarımızın, okullarımızın, camilerimizin, Elazığ’ımıza , Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum.

Arkadaşlar biz hasar tespitleri yaparken bir taraftan da yeni projelerin yapım sürecine girdik ve vatandaşımızın mağdur olmaması adına da hızlı bir şekilde yapım sürecini hem bir taraftan binaların yıkım sürecini yürüttük bir taraftan da binaların enkaz kaldırma sürecini yürüttük bir taraftan da yeni konutlarla ilgili yapım sürecini yürüttük. Bulunduğumuz alanda da burası kentsel dönüşümden riskli olarak tespit ettiğimiz hem ağır hasarlı binaların hem de riskli binaların olduğu bir alan.

Kentsel Dönüşüm Suretiyle Yapılar Yerine Yapılıyor

Burada da vatandaşımızın mevcut hakları çerçevesinde 2+1dairesi olana 2+1, 3+1 dairesi olana 3+1 şeklinde planlanmış bir projedir. Elazığ genelinde de Mustafapaşa’da, Rüstempaşa’da Abdullahpaşa’da vatandaşlarımıza dükkanlarıyla ilgili orada dükkanı olan vatandaşımıza aynı metre kare ama biraz azı ama yerinde ama biraz ötesinde olmak suretiyle yerinde dönüşüm yapıyoruz. Bu çok önemli bir projedir. Bir depremden sonra Mustafapaşa’da, Rüstempaşa’da, Karşıyaka’da, Abdullahpaşa’da yerinde vatandaşımızı komşusundan mahalle arkadaşından ayırmayacak şekilde yapıyoruz. İnşallah vatandaşlarımızın mevcut hakları neyse o hakları çerçevesinde yapılması gereken tüm çalışmalar yapılmaktadır.

8 Bin Konutu Sene Sonuna Teslim Edeceğiz

3+1 dairesi olana 3+1, 2+1 dairesi olana 2+1 olacak şekilde hatta rezerv alanda o gün de söylediğimiz gibi fazla konut üretmek ve orta hasarlı binalarda ada bazında anlaşan vatandaşlarımıza da destek olacak adımları da atacağımızı da söyledik. İnşallah o adımları da atmak suretiyle burada hızlı bir şekilde yaralarımızı saracağız. Yıl sonuna 8 bin konut bitirmeyi planlıyoruz. İnşallah bir aksilik çıkmazsa 8 bin konutu söz verdiğimiz gibi bitirip vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız.

Orta Hasarlı Binalar İçin AFAD’ın Sıfır Faizli Kredileri Var

Orta hasarlı binalarla ilgili AFAD’ımızın 2 yıl geri ödemesiz 8 yıl sıfır faizli kredisi var. Yine kentsel dönüşümden talep eden vatandaşlarımıza kentsel dönüşüm ilan etmek suretiyle ki bu süreci de Elazığ belediyemiz, belediye başkanımız yürütmektedir. Bu çerçevede talep eden vatandaşlara o alanı riskli ilan eden vatandaşlara her türlü vergi, resim, harç muafiyeti vererek yine o süreçte hem belediyemizin hem bakanlığımızın maddi ve teknik olarak her türlü desteğini vatandaşlarımıza veriyor olacağız. Biz istiyoruz ki Elazığ’da bundan sonraki tüm yapı stoku sağlam güvenli hale gelsin. Bu süre içerisinde hem belediyemiz, hem milletvekillerimiz, hem valiliğimiz hem de bakanlığımız olarak her türlü desteği vereceğiz ve inşallah 2023’e giden yolda, 2050’ye 2071’e giden yolda Elazığ’ımızı bölgenin cazibe merkezi haline gelen adımları atacağız.