CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Rize’nin Güneysu İlçesinin afet bölgesi ilan edilmesinin ardından, Elazığ’ın Afet Bölgesi ilan edilmemesini eleştirdi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’da 24 Ocak 2020’de meydana gelen deprem sonrasında yapılan çalışmaların hangi aşamada olduğunu konusunda basın toplantısı yaptı.

Deprem sonrasında Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söylediklerini anımsatan Gürsel Erol, daha önce Giresun’da ve sonrasında Rize Güneysu’da meydana gelen sel felaketi sonrasında incelemelerde bulunduklarını söyledi.

Güneysu’da yaşanan sel felaketinden sonra bölgenin afet bölgesi ilan edildiğini ifade eden Erol; “Ben Dereli’yi ve Güneysu’yu gezince, görünce yapılan TOKİ'nin evlerini, metrekarelerini, fiyatlarını, şehrin gelişimini görünce bir kez daha anladım ki Elazığ sahipsiz bir şehir. Bunu üzülerek söylüyorum. Niye sahipsiz şehir? Çünkü bugüne kadar yalan dolanla siyaset yapanlar, vatandaşın duygularını sömürenler, yalan söyleyenler, kanunları bile farklı yorumlayanlar Sayın Cumhurbaşkanının Güneysu'da yaşanan sel felaketinden sonra ilin milletvekillerinin ve şu anda Güneysu'da görevlendirilen bakanların bilgisi dahilinde, teklifi doğrultusunda burada afet bölgesi ilan ediyoruz dedikten sonra ben Elazığlı siyasetçilere soruyorum. İşte sizin Elazığ'da yarattığınız gücünde, desteğinde sonucu Elazığ'ın mağdur edilmesi. Demek ki afet bölgesi ilan edilebiliyor, demek ki Cumhurbaşkanı müjde olarak burası afet bölgesi ilan edildi diyebiliyor”dedi.

 

 

“ELAZIĞ SAHİPSİZ BİR ŞEHİR”

Deprem sonrasında meydana gelen sıkıntıların devam ettiğini ifade eden Gürsel Erol; Elazığ'da inanılmaz bir mağduriyet var. Elazığ sahipsiz bir şehir buradan Elazığ'a haykırıyorum. İlk günden beri bunları söyledik, Elazığ'ı bilgilendirdik, anlattık. Mağduriyetlerin nasıl olduğunu, nasıl çözülmesi gerektiğini, hepsini söyledik. Ama bu kentin, halkın değerleri üzerinden, fakir fukaranın rızkı üzerinden siyaset yapan, siyaset yaptığını sananlar şimdi cesaretleri varsa Gazi Caddesi'nde gezsinler, Sayın Cumhurbaşkanının Rize için teklif ettiği afet bölgesinin Elazığ'da niye uygulanmadığı konusunda vatandaşlara hesap versinler.”dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen Erol; “Elazığ'a müfettişlerinizi gönderin, heyetler gönderin, bakanlarınızı, milletvekillerini gönderin Elazığ'ın sorunların tespit etsinler, en azından bundan sonra Elazığ'da yaşanan sorunların çözümüyle ilgili Elazığ'a da Karadeniz'deki, Güneysu'daki iradenizi Elazığ'da da istiyoruz.”ifadelerini kullandı.