Berat Albayrak’ın istifasının ardından yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Hazine ve Maliye Bakanı olarak Lütfi Elvan Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı.

TBMM Plan Bütçe Komisyon Başkanlığı görevini yürüten Lütfi Elvan’dan boşalan koltuğa ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz atandı.

Cevdet Yılmaz’a Gelen Tebrik Mesajları

Ak Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı’na getirilen Genel Başkan Yardımcımız Dr. Cevdet Yılmaz’ı tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun.

Ak Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı’na getirilen Genel Başkan Yardımcımız Dr. Cevdet Yılmaz’ı yeni görevinden ötürü tebrik ediyor, muvaffakiyeler diliyorum.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı’na getirilen Genel Başkan Yardımcımız Sn. Cevdet Yılmaz’a yeni görevinde başarılar diliyorum.

Cevdet Yılmaz kimdir?

1 Nisan 1967'de Bingöl'de doğdu. Baba adı Kemal, anne adı Fatma'dır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, doktorasını Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı.

Başbakanlık DPT Müsteşarlığı Planlama Uzmanlığı, AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyeliği; Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümer Halı’da Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.

23 ve 24. Dönemde Bingöl Milletvekili seçildi. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ve Parlamentolar arası Birlik (PAB) Türk Grubu Başkanlığı yaptı. 60. Hükümette Devlet Bakanı, 61, 62 ve 64. Hükümetlerde Kalkınma Bakanı, 63. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. AK Parti Ekonomi İşleri'nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Yılmaz, evli ve 2 çocuk babasıdır.