Elazığ’ın Ağın ilçesinde Badem Hastalık ve Zararlılarıyla İlgili Yapılan uygulamaların sonuçlarını yerinde görülmesi için program düzenlendi.

Elazığ’ın Ağın ilçesinde Badem Hastalık ve Zararlılarıyla İlgili Yapılan uygulamaların sonuçlarını yerinde görülmesi için program düzenlendi.
Programa İl Tarım Müdürü Turan Karahan, Ağın İlçe Kaymakamı Abdullah Özadalı, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Yılmaz Ataş, Ağın İlçe Tarım Müdürü Türker Otlu, Keban İlçe Müdürü Ziyaddin SEÇKİN,  Tarsim Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, Adıyaman Kâhta İlçesi Badem Üreticiler Birliği Başkanı ve Üyeleri, Teknik personel ve Üreticiler katıldı.

İl Tarım Müdürü Karahan, programda yaptığı konuşmada, Badem Hastalık ve Zararlılarıyla ilgili yaşanan sıkıntılara yönelik yapılan bazı uygulamaların başarısını görmek için toplandıklarını belirterek, “Adıyaman Kâhta İlçemizden gelen birlik başkanımız ve üyelerimizle birlikte hem uygulamanın yerinde görülmesi hem de Kâhta İlçemizdeki tecrübelerini bizlerle paylaşmaları için birlikte bir çalışma yaptıklarını ve Ağın İlçemizde Fırat Kalkınma Ajansının desteğiyle yapmış olduğumuz erken uyarı sistemi istasyonunun bugüne kadar yapmış olduğu faydayı paylaşmak için bir araya geldik.” dedi.

Ağın Kaymakamı Abdullah Özadalı ise konuşmasında, Bademin memleketi olan Kâhta’da her tarafta badem fidanı dikildiğini görünce inceleme imkânı bulduğunu ve her toprakta yetiştiğini ancak en iyisini Ağın’da yapmak istediklerini söyledi.

6000 dekar badem bahçesi ile şuan Ağın İlçesinin kişi başı gelirinin 1500 – 2000 TL arttığını ifade eden Özadalı, devlet olarak bütün imkânları kullanıp bu seviyeyi daha fazla arttırmak istediklerini kaydetti. Özadalı, Türkiye’deki iyi tarım uygulamalarını görmek için önce Kâhta’yı ziyaret ettiklerini, şimdi ise Datça’ya gideceklerini ve en son badem işini en iyi yapan Amerika’nın California eyaletine gidip en iyilerini öğrenip Ağın ilçesinde uygulayacağını söyledi.

Ağın İlçe Müdürü Türker otlu ise erken uyarı sistemi çalışması hakkında teknik bilgiler verdi.

 

 

En Çok Okunanlar