Bingöl'den Bitlis'e gitmek için havalanan askeri helikopter Tatvan ilçesinde ani değişen olumsuz hava şartları nedeniyle kaza kırıma uğradı. Helikopterde bulunan Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ile birlikte 10 askerimiz şehit olurken iki askerimiz yaralandı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi bir helikopterin düşmesi sonucu 11 askerin şehit olduğunu 2 askerin ise yaralandığını açıkladı. Bitlis'te düşen helikopterde Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş da şehit oldu.

MSB'DEN İLK AÇIKLAMA

"Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına derhal başlanmıştır. Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma uğradığı tespit edilmiştir. Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 9'unun şehit olduğu, 4 kahraman silah arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir. Yaralı personelimizin hastaneye sevk edilmelerine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz."

MSB'DEN YENİ AÇIKLAMA: ŞEHİT SAYISI 11 OLDU

MSB'den yapılan yeni açıklamada "Tatvan'da kaza kırıma uğrayan helikopterdeki kahraman silah arkadaşımızdan biri daha kurtarılamayarak şehit olmuştur. Şehit sayımız 11'e yükselmiştir. Kahraman şehitlerimize Allah'tan rahmet, değerli ailelerine başsağlığı diliyoruz. Asil milletimizin başı sağ olsun" denildi.

KORGENERAL OSMAN ERBAŞ ŞEHİT OLDU

Bitlis'te düşen helikopterde Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş da şehit oldu.

Korgeneral Erbaş, yaklaşık 5 yıldır 8. Kolordu Komutanlığını yürütüyordu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu 9 askerin şehit olduğu, 4 askerin de yaralandığı olayla ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, kazanın duyulduğu ilk andan itibaren arama kurtarma çalışmalarını yakından takip eden Erdoğan'ın, şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı dilediği, yaralı askerlere şifa temennisinde bulunduğu kaydedildi.

BAKAN AKAR BÖLGEDE

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Elazığ’a geldi. Elazığ'da kaza ile ilgili açıklama yapan Bakan Akar; “İlk bilgilere ve görgü tanıklarının ifadelerine göre kazanın ani değişim gösteren olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir. Kaza kırım ekibine ivedilikle gerekli talimat verilmiştir. İncelemelere bugün başlanacak. Bu elim olayın kesin nedeni, ayrıntılı inceleme sonucunda belirlenecektir. İlk andan itibaren gerek arama kurtarma çalışmaları gerekse şehit ve yaralılarımızın tahliyesinde ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından kısa sürede tüm imkanlar seferber edilerek her türlü destek sağlanmıştır. Acımız çok büyük, milletçe derin üzüntü içindeyiz. Bizleri derin acıya ve üzüntüye sevk eden bu elim kazada şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, TSK’ya ve asil milletimize başsağlığı, sabır; yaralı personelimize acil şifalar diliyorum.” dedi.

ŞEHİTLERİMİZİN NAAŞI ELAZIĞ’A GETİRİLECEK

Bitlis'teki helikopter kazasında şehit olan askerlerimizin naaşları gece saatlerinde Elazığ'a getirilecek.

Elazığ'da şehitlerimiz için bir cenaze töreni düzenlenecek. Düzenlenen cenaze töreninin ardından şehitlerimiz Ankara'ya götürülecek ve burada düzenlenecek devlet törenin ardından memleketlerinde son yolculuklarına uğurlanacak.

Kazada helikopterin içerisinde bulunan askerlerimizin isimleri ve memleketleri belli oldu.

Korgeneral OSMAN ERBAŞ - Yozgat

Topçu Kıdemli Çavuş NAZMİ YILMAZ - Kahramanmaraş

İstihbarat Albayı ŞENTÜRK AYDINYER - Kars

Per.Bnb. ALPTEKİN KÖPRÜLÜ – Gümüşhane ( Yaralı )

Bkm.Yzb. SALİH SARIHOĞLU - Samsun

Huk.Yzb. ENDER UZUNÇAKMAK – Ordu ( Yaralı )

Ast. Kd. Başçavuş Mehmet Demir – Kahramanmaraş

Bkm.Asb. Kd. Bçvş. ÖMER UMULU - Kırıkkale

Uzman Çavuş HAKAN GÜL – Amasya

Kr. Plt. Yzb. TAYFUN KUREŞ - Trabzon

Kr. Plt.Yzb. GÖKHAN UYSAL - Afyonkarahisar

Tekns. Kd. Çvş. ŞÜKRÜ KARADİREK  - Afyonkarahisar

P.Uzm. Çvş. TOLGA DEMİRCİ - Kayseri