Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, Elazığ Eğitim Ve Araştırma Hastanesiyle, Harput Devlet Hastanesinin 2. Basamak Hastane Olarak Hizmetlerine Devam Etmesi için Edibe Can Müftülük Sitesi Önünde bir gün süreyle imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, bazı meslek odaları ve vatandaşlar destek verdi.Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, Elazığ Eğitim Ve Araştırma Hastanesiyle, Harput Devlet Hastanesinin 2. Basamak Hastane Olarak Hizmetlerine Devam Etmesi için Edibe Can Müftülük Sitesi Önünde bir gün süreyle imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, bazı meslek odaları ve vatandaşlar destek verdi. 

Burada konuşan Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban, Elazığ’ yapımı tamamlanan Şehir Hastanesinin hizmete girmesiyle beraber 73 yıldan beri kesintisiz hizmet veren Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kapanma sürecine girdiğini söyledi.

Hastanenin 73 yıl önce faaliyete geçmesiyle birlikte hastanenin bulunduğu bölge ve etrafının adeta bir cazibe merkezi haline geldiğini ve çok sayıda işyeri ve meskenin Elazığ’a kazandırıldığını belirten Çoban, şunları söyledi: "Hastanenin taşınması sadece Rızaiye Mahallesinde yaşayanları değil; bulunduğu bölge dışında, Akpınar, Çarşı Mahallesi, Esen Tepe, Fevzi Çakmak, İcadiye, İzzet Paşa, Kültür, Nail Bey, Rızaiye, Rüstem Paşa, Yeni Mahalle ve Yıldız Bağları gibi 12 mahallemizde yaşayan yüz binin üzerindeki nüfusun da sağlık hizmetlerinden faydalanmasını olumsuz etkileyecektir. Çünkü Harput Devlet Hastanesiyle birlikte 1.700 olan hastane yatak kapasitesi Şehir Hastanesiyle birlikte 1038’e düşmüştür. Bununla birlikte Sağlık Ocakları dışında ikinci basamak sağlık hizmeti sunan hastanelerde maalesef ilimizde mevcut değildir. Şehir ve Bölge Hastaneleri açılan ülkemizdeki bir çok ilde mevcut hastaneler kapanma yerine 2. basamak hastane olarak hizmetlerini devam ettirmektedir. Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Harput Devlet Hastanesinin kapanması ve buraların hastane vasfını yitirmesi ile birlikte bölgede bulunan yaklaşık bin işletme kapanmayla karşı karşıya kalacağı gibi bölgede cazibesini yitirecek, vatandaşımızın dişiyle tırnağıyla ve alın teriyle sahip olduğu ev ve işyerleri bugünkü değerinin çok altına düşecektir.

İlimizin ekonomik ve sosyal yaşantısına olumsuz etki edecek bu konuyla ilgili olarak Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde ilimizdeki Sivil Toplum Kuruluşları ve Meslek Odaları tarafından konuyla ilgili iki ayrı toplantı yapılmış ve HAZARSAM’ın da katılımı ile ilgili makamlara ulaştırılmak üzere bir rapor oluşturulmuştur. Bu raporun ilgili makamlarda ses getirecek güce ulaşması noktasında imza kampanyasının da düzenlenmesinin toplumsal katılımcılık açısından yararlı olacağı kanaati oluşmuştur.  Birlikte Elazığ Yürüyüşü” bu şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınma ve gelişmesini hedefleyen ve mayasında samimiyet olan dinamik bir yapıdır. Bu misyonumuzla 73 yıllık hastanelerimizin mevcudiyetini koruyarak 2. basamak hastane olarak hizmet vermesi için Sivil Toplum Kuruluşlarımızı, vatandaşlarımızı ve bölgede bulunan işyeri sahiplerimizi kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz”

 

 

En Çok Okunanlar