Ceyhun GÜL ceyhungul@kanal23.com

Elazığspor’da 3 Aralık’ta gerçekleşecek olan ancak kuvvetle muhtemel 11 Aralık’a ertelenecek Olağanüstü Kongre öncesinde, başkanlığa aday olmayı düşünen isimler bir bir beklenen açıklamaları yaptılar.
Şu bir gerçek ki, Elazığspor bugüne kadar sahipsiz kalmadığı gibi önümüzdeki kongre sürecinde de sahipsiz kalmayacak.
Fakat “Sahipsiz kalmayacak” sözünün sırf lafta kalmaması ve Elazığspor yönetimini ciddi bir başkanın devralması, tüm kamuoyu gibi benim de beklentim.
Niyetim; ne şov peşinde koşan başkan adaylarını eleştirmek, ne ütopik vaatlerle delegelerin aklını çelmeye çalışan adayları karalamak ne de birilerine şirin görünerek tarafgirlik yapmak.
Ben sadece, başkanlığa aday olan herkese, bu kez durumun çok ciddi olduğunu ve Elazığspor’un yeni bir macerayı kaldıramayacak kadar kritik bir eşikte olduğunu hatırlatmak istiyorum.
Elazığspor’un belki de tarihi boyunca en kritik kongresi öncesi, o kadar çok denklem var ki, yazımın başlığı olan “Puzzle” tam da bu süreci özetliyor aslında.
Evet…
Bu Puzzle’ın en önemli parçası şüphesiz ki eski Başkan Selçuk Öztürk.
Sayın Öztürk, önceki gün katılmış olduğu televizyon programında, Elazığspor’u sahipsiz bırakmayacağı yönünde bir açıklama yaptı.
Hemen arkasından yine eski Başkan Sayın Hacı Murat Yümlü de benzer bir açıklama yaparak, ciddi bir aday çıkmaması durumunda başkanlığa aday olacağını açıkladı ve bu iki ismin de yaptıkları açıklamaların ardından, gerek sosyal medya gerekse de kamuoyunda olumlu geri dönüşler aldığına şahit olduk.
Selçuk Öztürk’ün de desteğini alarak yola çıkan ve yönetim kurulu oluşturma çalışmalarına devam eden Hacı Murat Yümlü, diğer adaylara oranla daha avantajlı bir duruma geçerken, birleştirici ve bütünleştirici yaklaşımlarının da kendisi için bir artı olduğunu düşünüyorum.
Şimdi Puzzle’ın bir diğer önemli parçası ise kuşkusuz Elazığ Belediye Başkanı Sayın Mücahit Yanılmaz.
Her ne kadar talihsiz bir açıklama yaparak “Ben bugüne kadar hiç kimseye destek sözü vermedim” dese de Yanılmaz’ın, sonrasında “Elazığspor için atılacak olan her adımın içerisinde olurum”  şeklindeki beyanatı nedeniyle, kongre öncesinde Belediye destekli yeni bir yönetim oluşturulabileceği ihtimalini de göz ardı etmememiz gerektiğini düşünüyorum.
Elazığspor hepimizin ortak paydası ise eğer, Elazığspor’u kim bir adım daha ileriye götürebilecekse, herkesin o isim etrafında birleşmesi gerekiyor.
Ahmet, Mehmet, Ali… Hiç fark etmez, hiç kimsenin isimlere takılmaması ve kulübü öncelikli olarak bu sezon kümede tutabilecek bir oluşuma destek vermesi kaçınılmaz bir gerçek.