• Dolar
  7.2871
 • Euro
  8.6258
 • G. Altın
  476.72
 • T. Altın
  3288.5
Prof. Dr. Sebahattin DEVECİOĞLU sebahattindevecioglu@kanal23.com

Futbol dünyası küresel salgın covid-19 yüzünden hiç beklenmedik tahmin edilemeyen problemlerle karşı karşıya kaldı. Futbolun tüm yönetim ve organizasyonları bu beklenmedik durum karşısında kısa süren bir şokla birlikte çok önemli tedbirler, önlemler ve tavsiye kararları aldı.
Dünya futbolundan sorumlu olan FIFA, bu krizi yönetmek için üye kıta federasyonları ve futbol organizasyonlarına yönelik önemli idari ve mali önlem ve tedbirlere imza attı. Birçok dünya futbol organizasyonunu ve faaliyetlerini iptal etme ve erteleme kararları aldı. Bu süreçte, Türkiye olarak bağlı olduğumuz Avrupa Futbol Federasyonu ( UEFA )  52 ülke federasyonuyla bir araya gelerek covid-19 kriz sürecine ilişkin bir takım tavsiye kararları  alarak, yol haritasını belirleyerek,  ülke federasyonlarının alacağı önlemler ve uygulamalar konusunda, yerel otoritelerin alacağı karalarının kendilerini bağlayacağını açık ve net ifade etti.
UEFA ya bağlı futbolun önde gelen liglerine sahip İngiltere, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya gibi ülkeler liglerinin özelliklerine göre,  futbol ailesi, kulüpler ve liglere ilişkin önemli kararlar ve yöntemlerle ülke futbolunu kurtarmaya yönelik projeler ve uygulamalar ortaya koydular ve krizi fırsata çevirerek yeni kazanımlar elde ederek dönemi en az tartışma ve zararla kapatmaya çalıştılar. Avrupa futbolunu domine eden 5 büyükler, UEFA ve ülke federasyonları ve futbolun paydaşları ile bir araya gelerek çözümler ürettiler ve uyguladılar. Avrupa futbolunun finansal açıdan yedinci sırasında olan Türk futbolu yönetiminden sorumlu TFF ve önemli paydaşları olan Kulüpler Birliği ile Kulüpler ve Futbol Medyası ; Liglerin iptali ve tescili ile Liglerin devam ettirilmesi konularında, yapılan toplantılar  sonucunda;  kulüpler, liglerin oynanmamasını talep ederken, nasıl tescil edileceğini TFF Yönetim Kurulu'na bıraktı. Kulüp temsilcileri ile karşılıklı mutabık kalındığı üzere, söz konusu talebi TFF Yönetim Kurulu değerlendirerek, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig, ayrıca Spor Toto Bölgesel Amatör Lig'lerinin oynanmamasına karar verdi, Uzlaşmalar sağlanmadan federasyonun gecikmeli tavrı ve tek taraflı ve tartışmalı kararları ile liglerin seyircisiz olarak oynatılması, şampiyonlukların bir an önce  belirlenerek, tescil edilmesi ve UEFA ya sunulması şeklinde sonuçlanması ile ortaya çıkan durumdan, futbol otoriteleri, kulüpler ve taraftar gurupları hoşnut olmaması ile Türkiye’de profesyonel futbol liglerinin  sonuçlandırılması ve  profesyonel lig şampiyonlarının belirlenmesine ilişkin bir çok tartışmalar yaşandı.
Liglerin bu şekilde sonuçlandırılmasına ilişkin itirazlar ve tartışmalar devam ederken,   hemen sonrasında Gençlik ve Spor Bakanlığı, TFF ve Kulüpler Birliğinin ortaklaşa almış oldukları kararlar ;  pandemi süreci dikkate alınarak tüm liglerde düşmenin kaldırıldığını, bu kararla Ankaragücü, Kayserispor ve Yeni Malatyaspor ligde kalırken, yeni gelen 3 takımla sezon 21 ekiple oynanacağı, yeni yabancı kuralını (8'ı sahada, 6'sı kulübede) 1 yıl ertelediğini,  Bal Ligi'nde Siirt, Ceyhan, Kütahya Bld, Kahraman Bld, Tekirdağ, Edirne, Isparta, Adıyaman ve Çengelköy'ün 3. Lig'e yükselmesine, salgın nedeniyle oynatılmama kararı alınan TFF 2. Lig'de Samsunspor ve Bandırmaspor, 1. Lig'e yükseltilerek, TFF 3. Lig ekiplerinden Serik Belediyespor, Kocaelispor ve Karacabey Belediyespor ise 2. Lig'e yükseldiğine, 2. Lig ve 3. Lig için Liderlerin bir üst lige çıkacağı, 2., 3. ve 4. takımlar Play-Off oynayacağına, 2021-22'den itibaren 4 takımın küme düşmesinin ardından lig 20 takıma ineceğine karar vererek  kamuoyuna açıkladı. TFF’nin önceki süper ligin oynatılması ve  Yönetim Kurulu'nun 29 Temmuz 2020 tarihinde aldığı Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'de düşmenin olmayacağına dair kararının ardından, Bursaspor ve Akhisarspor harekete geçerek, Play-Off'larda mücadele eden iki ekip, Süper Lig'e yükselmek için TFF'ye başvuruda bulundu. Play-Off finalini kaybeden Adana Demirspor’ da Süper Lig'de takım sayısının artırılması hususunda talepte bulunurken,  bazı kulüpler ve yöneticileri ile birçok kesim tarafından çeşitli görüşler ortaya atıldı ve çok yoğun tartışmalar ve talepler yaşandı.
Yayıncı kuruluşunda alınan kararlarla ilgili haberlerinin olmadığını  kamuoyuna duyurması bardağı taşıran son damla oldu.  TFF ilgili kişi ve kurumları uyarıcı açıklamalar yapmak zorunda kaldı.  TFF “Süper Lig'e çıkan son takım TFF 1. Lig Play-Off Finali'nde penaltılar sonucunda, Fatih Karagümrük takımı olduğunu” ifade ederek sadece Adanademir sporu kast ederek yapmış olduğu açıklama ile  yine yaşanan tartışmalara tek taraflı noktayı koymuş oldu. TFF’ nin Pandemi sürecinde almış olduğu önceki ve sonraki çelişkili kararlar ve uygulamalar, krizden fırsat yaratan ülkelerİn aksine,  Türk futbol kamuoyunda sarsıntılar meydana getirerek futbolu entübeye soktu. 
Elazığspor Yönetimide bu tartışmaların dışında kalmayarak ; Elazığ'da yaşanan 6.8'lik depremin ardından meydana gelen pandemi sürecinin,  Elazığspor’u oldukça sarstığını, bundan ötürü kulübün eski günlerine dönmesi adına, yakın zamanda başlayacak yeni sezon öncesi, hem depremden hem de koronavirüsten etkilenen Elazığspor’un, içinde bulunduğu bu duruma kayıtsız kalınmayacağını düşüncesiyle;  Cumhurbaşkanından, Bakanlardan,  siyasilerden, mülki amirlerden ve TFF yönetiminden destek beklediklerini kamuoyuna açıkladı.                               
Bir ümit olarak;  Elazığspor camiasında oluşan “Süper Lig 23 takım olsun Elazığspor’da 23. takım olsun” beklentileri, umarım entübe durumunda olan Türk futbolunu ve Elazığspor’u yaşatmaya yetecektir.