Prof. Dr. Sebahattin DEVECİOĞLU sebahattindevecioglu@kanal23.com

1967 yılında Merkez Gençlikspor, Güvenspor ve Harputspor kulüplerinin birleşmesiyle kurulan Elazığspor Kulübü Derneği, 50 yıllık serüvenine devam etmektedir. Spor kulüpleri toplumların en önemli dinamiklerinden biri olarak, ülke sporuna önemli katkılar sağladıkları bilinmektedir. Elazığspor kulübü kurulduğu günden bugüne kadar Elazığ iline, bölgeye ve Türk sporuna önemli katkılar sağlamıştır. Elazığ halkının ortak değeri olan ve Elazığ halkının tüm katmanlarını bünyesinde bulunduran Elazığspor, geçmişten bu güne kadar geçirmiş olduğu evrelerde, Elazığ halkının bazen sevinci ve bazen hüznü olmuştur. Türk sporunda yaşanan tüm gelişmeleri bire bir bünyesinde barındıran Elazığspor, Türk spor tarihinin önemli yapı taşı olarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir. 
Elazığspor çok yakından incelendiğinde, sadece bir spor kulübü olarak değil aynı zamanda sosyal, ekonomik ve kültürel bir değer olarakda, Elazığ’a önemli katkılar sağlamıştır. Şehrin tanıtımı ile birlikte, Elazığa yapılan birçok yatırımın öncülüğünüde üstlenmiştir. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok takipçisi ve sevenlerinin ortak paydası olan Elazığspor, Bordo Beyaz forması ile Türk futboluna ayrı bir renk ve heyecan kazandırmayıda başarmıştır. 
Bünyesinde bir çok sporcu, teknik adam, antrenör ve yönetici yetiştiren Elazığspor, Türk sporuna bu anlamda da önemli katkılar sağlamıştır. 
Elazığ’da yaşayan birçok insanın çocukluğunda, gençliğinde ve yaşlılığında yaşamış olduğu anılarının bir köşesinde Elazığspor bulunmaktadır. Elazığspor adına yaşanmışlıklar, Elazığspor sevdası, birçok şarkının, sloganın, tezehüratın ana temasını oluşturarak hafızalarda yer almıştır. 
Yarım asırlık bir sürecin, sayfalara sığmayacak kadar çok fazla anlamının olduğunu bilen biri olarak, Elli yıllık serüvene karınca kararınca bir katkı sağlamak adına, Harput Posta, Elazığ Haber, Fırat Gazetesi, Elazığın Sesi gazetelerinde yazmış olduğum yazıları, Elazığspor’a katkı sağlamak adına geliştirmiş olduğum Projelerimi, Haberlerimi, Röportajlarımı bir arada toplayarak, Elazığspor’un 50.Yıl anısına, Elazığsporu sevenlere ve tüm Gakgoşlarla hediye ediyorum…
Elazığspor bir sevda olarak her zaman kalbimde yer alacaktır. 
Elazığspor Elazığ Halkınındır.