Prof. Dr. Sebahattin DEVECİOĞLU sebahattindevecioglu@kanal23.com

Özel sermaye şirketi Capital Partners (CVC), futbolda en üst kıta takımlarının yer aldığı bir turnuva olan yenilenen Dünya Kulüpler Kupası’nın ticari haklarını edinme konusunda futbolun küresel yönetim organı FIFA ile görüşmelerde bulundu.

Görüşmelerin CVC’nin FIFA’yla yaptığı görüşmede, organizasyonu maçların televizyon haklarının dünya çapındaki yayıncılara satışını içeren bir anlaşmanın finanse edilmesi konusunda olduğu ifade edilmektedir.

Halen yedi takımdan oluşan ve her Aralık ayında düzenlenen Dünya Kulüpler Kupası, 2021'den itibaren 24 takımlık bir turnuvaya genişleyecek ve Çin ilk turnuvaya ev sahipliği yapacak.

Financial Times'a göre, CVC yöneticilerine yakın zamanda Real Madrid Başkanı Florentino Perez tarafından dünyanın dört bir yanından en iyi kulüplerin katıldığı yıllık rekabeti artırmak için yaklaştığı vurgulanmaktadır.

Raporda, görüşülmekte olan bir seçeneğin her biri 20 takımdan oluşan iki ligin oluşturulduğu, bunlardan sekizi muhtemelen Perez'in başkanlık ettiği Dünya Futbol Kulübü Birliği'nin (WFCA) Kurucu kulüpleri Real Madrid (İspanya), AC Milan (İtalya), Auckland City (Yeni Zelanda), Boca Juniors (Arjantin), River Plate (Arjantin), Amerika (Meksika), Guangzhou (Çin) ve Mazembe (Kongo) gibi arkasındaki kurucu kulüpler de dahil olmak üzere iki takımın oluşturduğu belirtildi.

Genişleyen bir etkinlik olan Dünya Kulüpler Kupası uluslararası takvimde yer olmadığını söyleyen Avrupa kulüplerinden güçlü bir muhalefetle karşı karşıya kaldı.

Financial Times; şirket gruplarının Dünya Kulüpler Kupası’nın ticari haklarına teklif verebilecekleri bir ihale sürecinin FIFA tarafından önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti.

Kaynak:  https://www.channelnewsasia.com/news/sport/