Şair ve yazar. 17 Mayıs 1947, Elazığ doğumlu. Asıl adı Metin Önal’dır. Yazı hayatının başladığı altmışlı yıllardan itibaren Mengüşoğlu soyadını kullanmaktadır. Ailesinin soyadı kanunu münasebetiyle resmi olarak alamadığını öğrendiği günden itibaren, tepkisini böyle sergilediğini ifade etmektedir.

Diyarbakır İnönü İlkokulu (1957), Malatya Lisesi (1969), İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1979) mezunu. Bir süre Vakıflar Başmüdürlüğü ve Bursa Disiplin Mahkemesinde çalıştı. Daha sonra aynı kentte serbest ticaretle uğraştı.

Genç yaşta (23) büyük oğlunu kaybetmesi ruhunda derin acılar bırakmıştır. Oğlu Yasir, İstanbul’da 11 Eylül 1998’de başörtüsü yasağına karşı gerçekleştirilen el ele eylemine katılmıştır. Orada emniyet güçlerinin üzerine su sıkması sonucu uzun süre ayazda yürümesi sebebiyle önce gribe tutulmuş, ardından zatürre ve nihayet kalp kriziyle vefat etmiştir. Babasının ifadesiyle adeta bir faili meçhule maruz kalmıştır.

Hayatını ve çalışmalarını Bursa’da sürdürmektedir. Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.

İlk şiiri “Unutmak”, 1962’de Yeni İstiklal gazetesinde çıkmıştı. Diğer ürünleri Yeni İstiklal’in dışında Türk Yurdu, Defne, Çile (3 sayı, Malatya), Dal, Çağrı, Fikir ve Sanatta Hareket, İslâm Medeniyeti, Millî Gençlik, Deneme, Aylık Dergi, Kriter (1971-84), kendi çıkardığı Kelime (1986-87), Varide, İktibas, Umran dergilerinde yayımlandı.

1998 yılında başörtüsü üzerine yazdığı bir şiirinden dolayı hakkında Ceza Yasasının 312. maddesine muhalefetten dava açıldı, aklandı.