Dut yaz mevsiminin sonunda çıkar ve oldukça sağlıklı bir meyvedir. Taze dutu sağlığa sayısız faydası bulunmakla beraber dut kurutulduğu zaman yararları katlanmaktadır. Çok sayıda derde ve hastalığa dut ile şifa bulabilirsiniz. Özellikle kış aylarında tazesi olmadığı için, yazın toplanıp kurutulan dutlarla pek çok rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Kalp ve damar sağlığı üzerindeki etkilerinden karaciğere kadar uzanan bu faydalar arasında dut kurusu kalori değeri de dikkat çeker ve bu yüzden dut kurusu diyet listelerinde de sıklıkla önerilir.

Elazığ’ın yöresel ürünlerinden biri olan kuru dut,  şehrimizde de sıklıkla tüketilirken aynı zamanda yurt içi ve dışı pazarına da sunuluyor.

 

 

DUT KURUSUNUN FAYDALARI

KURU DUT DOĞAL BİR ANTİBİYOTİKTİR;

Dutun bol miktarda içerdiği besinler genel sağlığımızı korumaya yardımcı olur. Demir, kalsiyum, B1, B2 ve C vitamini açısından kuru dut oldukça zengindir.  İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığı güçlendirir.  Ateş düşürücü etkisinin olmasının yanı sıra vücutta doğal antibiyotik etkisi yaratır.

KANSER OLUŞUMUNU ENGELLER;

Dutun içerdiği farklı antoksidanlar özellikle kanser vakarlarının azalmasına yardımcı olur ve kanser hastalığına yakalanma riskini azaltır. Yüksek seviyede içerdiği antioksidanlar yardımıyla prostatda kanser hücrelerinin yerleşmesine izin vermez ve tümörlerin oluşmasını engelleyebilir.

KANI TEMİZLER;

Çin tıbbında dut genelde kan ve kan ile alakalı hastalıkların ve sorunların tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır.  Dutun kan dolaşımını arttırması yanında kanı temizleyici özelliği olduğuna inanılır. Bu yüzden özellikle sigara ve alkol tüketen kişilerin düzenli olarak tüketmeleri önerilmektedir. Dutun kanı temizlemesinin ayrıca damar ve kalp sağlığına dolaylı faydası vardır.

KANIN PIHTILAŞMASINI ENGELLER;

Kan dolaşımını arttırmak için kan basıncının sağlıklı seviyede akmasına yardımcı olur. Bu durumda kan pıhtılaşmasını engeller. Bu durum ayrıca dutun kalp sağlığını korumasına yardımcı olur. Dut ayrıca zengin miktarda demir içerdiği için kansızlık sorunlarını giderebilir. Bu özelliğinden dolayı, birçok açıdan kanın pıhtılaşmasına neden olan unsurları ortadan kaldırır.

 

 

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP GİBİ RAHATSIZLIKLARI ÖNLER;

Dut bağışıklık sistemini güçlendiren doğal bir besin kaynağıdır. Bol miktarda içerdiği C vitamini ve flavonoidler grip, soğuk algınlığı, öksürük gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.  Bunun dışında dutun kronik hepatit ve gastrit hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir

KARACİĞER VE BÖBREK HASTALIKLARINI ENGELLER;

Dutun en önemli özelliklerinden bir tanesi de karaciğer ve böbrek organlarının sağlığını korumasıdır. Dut karaciğeri ve böbrekleri toksinlerden temizler ve aşırı yorulmalarını engeller. Bu özelliği aynı zamanda kan sağlığı için önemlidir. Buradan anlaşılacağı gibi, kani böbrek, karaciğer, kalp ve damar birbirine bağlı olan bu çok önemli organ silsislesinde hayati derecede sağlığıma katkıda bulunur.

KALP SAĞLIĞINI CİDDİ ORANDA KORUR;

Dutun kalp sağlığı için hayati önem taşıdığını söylemek abartı olmaz. Özellikle kan sağlığını koruması ve kanı temizleyici özelliğinin olması damar sağlığı için önemlidir. Sağlıklı kan haliyle damarların da sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Bu durum kalp sağlığını direkt etkilemektedir. Damarların tıkanık olmaması ve kanın akışının sağlıklı olması kalbi yormaz. Bunun dışında damarların tıkanmasına neden olan kötü kolesterol seviyesini düzenleyebilen dut, kalp krizi riskini azaltır ve aynı zamanda felç riskini önleyebilir.

 

 

KOLESTEROL SEVİYESİNİ DENGELER;

Düzenli dut tüketimi kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir. Fakat aşırı tüketimi ters tepkiye neden olabilmektedir. Bu yüzden orantılı tüketilmesi gerekir.

KAN ŞEKERİNİN SAĞLIKLI BİR SEVİYEDE TUTULMASINI SAĞLAR;

Dut diyabet hastalı için kan şekerinin sağlıklı bir seviyede tutulmasına yardımcı olur.  Dutun kan şekerini sağlıklı seviyede tutmasına yardımcı olan flavonoid açısından zengin olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden dolayı şeker seviyesi ve diyabetik hastalarda komplikasyon önlemek için son derece etkilidir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR;

Dut iç salgı seviyesini arttırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. Bu ayrıca vücudun sıvı tüketimini teşvik eder.. Ayrıca dehidratasyondan muzdarip insanlara yardımcı olur. Vücudunda sıvı eksikliği sorunları olan kişiler düzenli olarak dut tüketmelidirler.

GÖZ SAĞLIĞINDA CİDDİ BİR ROL OYNAR;

Dut suyunun görmeyi geliştirdiği düşünülür. Dut suyunun özellikle uzun süre bilgisayar başında kalan kişilerin düzenli olarak tüketmeleri gerekir. Çünkü uzun süre radyasyona maruz kalan gözler ayrıca çok yorulur. Bol miktarda A vitamini içeren dut, göz yorgunluğunun giderilmesine ve bilgisayarın verdiği tahribatın ortadan kalkmasına yardımcı olur.. Aynı zamanda görme kaybı ve retina dejenerasyonuna neden serbest radikallere karşı gözleri korur.

DUT AMELİYAT OLAN HASTALAR İÇİN SON DERECE FAYDALI BİR BESİN KAYNAĞIDIR;

Kan dolaşımının artmasına yardımcı olur, enfeksiyon başlangıcını engelleyebilir. Bunun dışında doğumdan sonra da iyileşmeyi hızlandırabilir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin hızlanmasına katkıda bulunur.

CİLT SAĞLIĞINA FAYDA SAĞLAR;

Dut cildin gençleşmesini ve nemlenmesini sağlamanın dışında cildin temizlenmesini sağlar. Dut yaprakları cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Aşırı kuru ciltler için zeytinyağı ile dut yaprağını karıştırıp sorunun kökünden halledilmesine ciddi anlamda katkıda bulunacaktır.

 

 

SAÇ SAĞLIĞINA FAYDA SAĞLAR;

Cilt sağlığı için faydalı olan neredeyse bütün besinler genelde saç sağlığı için de faydalıdır. Dutun antioksidan özelliği saç sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Dutun kaynatılarak elde edilen suyu ile saçların yıkanması saç köklerinin sağlamlaşmasına ve dökülme sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. Bu uygulama yanı zamanda saç derisi sağlığının korunmasını sağlar. Kepek sorunu olanlar da bu uygulamayı yapabilirler. Bunun dışında dut yaprakları da kaynatılarak saçlara uygulanabilir. Duy yaprağı suyuna ayrıca limon katılarak uygulanması daha etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olabilir.

  • Dut kurusu antioksidan kaynağı olarak bilinir. Günde bir avuç kadar dut kurusu tüketmek vücut direncinizi artırır. Ek olarak dut kurusu metabolizma hızınızı artırarak kilo vermenize yardımcı olur. Vücuttan ödem atılmasını da sağlayan dut kurusu, bu sebeplerle diyet listelerinde sıklıkla önerilir.
  • Dut kurusunun içerisinde yüksek oranda kalsiyum bulunur. Kalsiyumun da kemik ve diş sağlığına iyi geldiği bilinir. Bu sayede dut kurusu kemik ve diş gelişimini, sağlığını destekler. Özellikle gelişme çağındaki çocuk ve gençlerin dut kurusunu düzenli olarak vücutlarına almaları kemik gelişimleri açısından olumlu sonuçlar verir. Genellikle orta yaşlı ya da yaşlı kadınlarda görülmeye başlayan kemik erimesi problemi için de dut kurusu tüketimi önemli bir yer tutar.
  • Dut kurusu kemik ve diş sağlığına olan faydaları sayesinde diş eti rahatsızlıklarına da iyi gelir. Özellikle diş eti kanaması problemleri olanların düzenli olarak dut kurusu tüketmeleri gerekir.
  • Antioksidan bakımından çok zengin olan dut kurusu, kanserli hücreler üzerindeki olumlu etkileriyle de bilinir. Özellikle prostatta oluşabilecek tümörlere izin vermeyerek kanser oluşumunu engeller.
  • Kan dolaşımının düzenlenmesine yardım ederek, kanın pıhtılaşmasını engeller.

KURU DUT GÜNDE NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Kuru dutun muhteviyatı zengin olduğundan ve şeker oranı da yüksek olduğu için kilo kontrolünün de sağlanması için günde 1 avuç tüketilmesi tavsiye edilir.

KURU DUT YAN ETKİLERİ VAR MI?

Kuru dut, sağlık açısından birçok faydalı etkiye sahiptir. Ancak bazı durumunda aşırı tüketilebilir veya bünyenin hassas olması halinde, çeşitli ters tekiler görülebilir.

Yapılan çalışmalara göre kuru dut aşırı tüketilince, diyabet rahatsızlığına neden olabilir. Şeker düzeyinin ani düşmesine veya yükselmesi dut kurusu tüketildikten sonra meydana çıkabilir.

Alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu durum hassas bünyeli kişilerde görülebilen sorundur.

Kemoterapi döneminde kuru dut tüketilmemelidir. Ayrıca kuru dutun, çok nadir olsa bile cilt kanserine yol açabileceği belirtilir. Ancak bu durum çok az görülür. Tüketim öncesi uzmanlara danışılması uygun olacaktır.